A vérszívók legújabb, napfényben csillogással és metroszexualitással teli kétes értékű reneszánszának ugyan valószínűleg vége, de talán épp ez a legjobb pillanat, hogy sorra vegyem szigorúan szubjektíven összeállított 10 személyes kedvencemet tartalmazó vámpíros listámat. Remélem, hogy sokaknak tudok újat mondani és ötletekkel szolgálni a horror kedvelők hétköznapi, "Mit nézzek az este?" kérdésére.
10. The Lost Boys (1987, r.: Joel Schumacher, IMDb)
Egyike Joel „BatBimbó” Schumacher jobb filmjeinek, mert azért olyanok is vannak neki. Ez a motoros bandás punk vámpíros film fullban nyomja a ’80-as évek hangulatát a kor gyereksztárjai és a fiatal Kiefer Sutherland főszereplésével. Ez pedig jól is áll a filmnek, ami hangulatos és humoros, valamint a végső összecsapása is ütős. Ennyi pedig épp elég, hogy elindítsa a listát.
9. Blade (1998, r.: Stephen Norrington, IMDb)
Az ezredforduló hajnalához tökéletesen passzoló vámpíros film, ami aztán sok későbbi alkotást inspirált. Technóra tomboló, semmit és senkit sem tisztelő új generációs vérszívók, rengeteg akciójelenet (köztük egy Neót megelőző lassítva golyó elől elhajolás!) és egy mindennél menőbb főhős. Wesley Snipes belépője a vámpírok klubjába felejthetetlen. Érdemes megnézni a második részt is, az ezen a listán később szereplő Guillermo del Toro egy csodálatos látványvilágú, non-stop mészárlással folytatta a szériát.
8. Interview with the Vampire (1994, r.: Neil Jordan, IMDb)
Nagy ívű vámpíreposz szupersztár szereposztással. A hangulat, a látvány és a trükkök lenyűgözőek, a cselekmény és az alakítások nem mindig. Ennek ellenére egy többször is könnyedén megnézhető, sokszor magával ragadó, nagyon jó melankólikus film ez a vámpírlét keserűségéről, klasszikus arisztokrata vérszívókkal.
7. Fright Night (1985, r.: Tom Holland, IMDb)
Remek horror vígjáték a ’80-as évek közepéről, melyben egy tizenéves horrorfilm rajongó azt gyanítja, hogy a szomszédba költözött új lakó egy vámpír. Mivel azonban senki sem hisz neki, így kedvenc tévéműsorának nagy vámpírölőjéhez fordul, amikor a dolgok nem várt fordulatot vesznek. Könnyed, hangulatos film látványos effektekkel és erős fináléval. Akiknek azonban még ez a készítési dátum is túl réginek bizonyul, nos azoknak ott a meglepően jóra sikerült 2011-es remake Colin Farrellel.
6. Cronos (1993, r.: Guillermo del Toro, IMDb)
A nagypapa, az unoka és a különleges fémbogár története, egyben napjaink egyik legnagyobb fantasy-horror rendezőjének, Guillermo del Toro (Hellboy I-II, A Faun labirintusa) bemutatkozása. Nagyszerű színészi játék, utánozhatatlan hangulat és a vámpírrá válás sehol máshol sem látott, egyedi módja teszi ezt a filmet unikummá a műfaján belül. Érzelmes, misztikus, feszült és beteg egyszerre, ráadásul Ron Perlman is feltűnik benne. Egy nézést minden bizonnyal megér az újdonságokra nyitott horror rajongóknak.
5. Near Dark (1987, r.: Kathryn Bigelow, IMDb)
Bigelow nem az elmúlt években tanult meg rendezni, ezt a zseniális Point Break mellett ez a vámpír tematikához szintén újítóan hozzányúló, fantasztikusan fényképezett és hangulatos filmje is bizonyítja. Az első 70 perc érzelmes western vámpírkodása annyira eredeti, egyszerű és nagyszerű, hogy utána már hiába nem képes tartani ezt a szintet a film, még így is bőven kiemelkedik a vámpíros kínálatból.
4. Let he right one in (2008, r.: Tomas Alfredson, IMDb)
Szimpla sztori, mély érzelmek, ki nem mondott tények, néma kiáltások, gyönyörű képek, őszinte szerelem, kihasználás, kegyetlen dráma, zseniális finálé. Mestermű.
3. Horror of Dracula (1958, r.: Terence Fisher, IMDb)
A Hammer filmek egyik legjobbika és valószínűleg mind Dracula gróf, mind nemezise, Dr. Van Helsing itt kapja meg legjobb megformálóját Christopher Lee és Peter Cushing személyében. Ez a ma már több mint 50 éves film a vámpír témában korábban soha sem látott mértékben és nyíltsággal volt véres, erőszakos és erotikus. Ráadásul ellentétben sok régi szörnyfilmmel, ez még ma is működőképes és szórakoztató.
2. From Dusk Till Dawn (1996, r.: Robert Rodriguez, IMDb)
Mi lenne, ha egy film 50% Tarantino, 50% Rodriguez és 100% szórakozás lenne? Hát pont ez! Szokványos Tarantino-bűnözők, pergő párbeszédek, remek humor, aztán egyszer csak elszabadul a pokol. Aki látta a filmet, az minden bizonnyal nem felejti Salma Hayek kultikus kígyós táncát, valamint azt sem, ami utána jön. Mindenütt vér, belek és pillanatokra sem lassító szenzációs ötletparádé, már ami a vámpír irtást illeti. Hirtelen nem is tudnék még egy ennyire kétarcú, mégis ilyen szerves egészt alkotó filmet mondani, imádom.
1. Twilight: New Moon NOSFERATU, A SYMPHONY OF HORROR (1922, r.: F.W. Murnau, IMDb)
Minden idők máig legfélelmetesebb, leghorrorisztikusabb vámpír filmje egy idén már 91 éves némafilm, ami teljes egészében megtekinthető a YouTube-on. Nem hiszed? Kattints a lejátszásra a bekezdés alatt és meglátod. A zene tökéletesen fokozza a feszültséget, a látvány nagyszerű, Max Schreck (a szerzői jogok hiánya miatt Orlok gróf névre hallgató) ösztönlényszerű szörnyetege pedig már ránézésre is hátborzongató.
A film, amellett hogy örökre rányomta bélyegét a vámpírfilmekre, egy remake-et és egy „így készült” feldolgozást is kapott, amik annyira jók, hogy önerőből is bekerülnének a Top 10-be, a változatosság fenntartásának kedvéért azonban csak itt említem meg őket. Az első az 1979-es Werner Herzog remake. A film bátran nyúl a karakterhez, gyönyörű, lírai és mindent felülmúlóan romlott, amit legjobban a zseniális finálé bizonyít.
A másik alkotás pedig a 2000-es Shadow of the Vampire John Malkovich és Willem Dafoe főszereplésével, mely a ’22-es Nosferatu forgatásáról szól és abból az alapötletből indul, hogy Murnau tényleg szerzett egy valódi vámpírt filmje mindennél hitelesebbé tétele érdekében.